Roeivereniging Rijnland
“Als je wilt winnen, moet je snel vooraan roeien”. Deze taktiek is bij het oceaanroeien net zo goed van toepassing als op 2 km wedstrijden, aldus Mark Slats.
Op zijn presentatie op 21 april j.l. noemde hij veel van zijn oceaanavonturen. Alles begon met zijn eerste solo-zeiltocht (2002- 2003) van Australië (Brisbane) naar Nederland op de Cornelia. Een stevig stalen schip dat hij voor een deel gefinancierd had met zijn premie voor een overwinning op een boks-toernooi in Darwin. Via het zeilen kwam zijn eerste oceaan-roeirace in 2017-2018 in beeld van La Gomera naar Antigua. Hij won in de Soloklasse tot ieders verbazing met de aankomst na 30 dagen keihard roeien. Daarmee had hij het wereldrecord in deze klasse met 19 dagen verbeterd. Maar 3 viermansboten eindigden voor hem.
Dat kan beter, dacht Mark, met een zelf gebouwde carbon boot (ontwerp Dick Koopmans), de Row4Cancer, vertrok hij in 2020 in de Double klasse, met Kai Wiedmer. Toen kwam hij wel als eerste aan, nu voor alle vieren en weer in een wereldrecordtijd.
Gesteund door dit succes richtte Mark zich geheel op het bouwen van oceaanroeiboten. In 2024 toonde hij aan dat ook zijn vierpersoonsboot snel was.
Hij won met ruime overmacht in 37 dagen de eerste overall prijs, maar kon het wereldrecord (29 dagen en 14 uur) voor deze klasse niet verbeteren. Dat gaf hem de stimulans om in december 2025 weer te starten in deze boot met als bemanning een gelegenheidsteam van 2 Zwitsers, Mark en een Engelsman. Geen nieuw record en tweede na 32 dagen. De weersomstandigheden waren helaas niet gunstig genoeg waren voor een wereldrecord. Mark merkte na aankomst op : “Tweede is nieuw voor me. Maar weet je, ik heb zomaar drie broers gewonnen.” Het lukte hem niet om binnen 24 uur voorop te liggen. Het eerste team van 4, jongere en ervaren wedstrijdroeiers bofte met de wat gematigde weersomstandigheden. Dan wordt de echte roeitechniek ook in dit soort boten toch doorslaggevend.
Mark heeft inmiddels wel met zijn firma Ocean Rowing Company naam gemaakt als bouwer van betrouwbare, snelle en 'comfortabele' oceaan roeiboten in drie klassen. Hij bouwt en verkoopt ze vanuit Wassenaar over de hele wereld.
De ruim 25 toehoorders op deze Rijnland presentatie kregen van Mark nog een nieuwtje te horen. Hij denkt erover om over een paar jaar weer aan deze monster-race mee te doen, in de Solo klasse. Maar dan direct dat jaar ook te starten in de race op de Stille Oceaan van Californië naar Hawaii (ook ruim 3000 mijl). De deelname van deze twee races in één seizoen wordt uniek. Mark hoopt er dan natuurlijk weer bij te zijn, in zijn solo boot.
Nico van Ravesteyn
Recreatiegebied Vlietland
Oostvlietweg 63
2266 GN LEIDSCHENDAM
071-5610314
NL07 INGB 0000 7056 66
siraterceS.[antispam].@rvrijnland.nl
Recreatiegebied Vlietland
Oostvlietweg 63
2266 GN LEIDSCHENDAM
071-5610314
NL07 INGB 0000 7056 66
siraterceS.[antispam].@rvrijnland.nl